Książe z bajki?

Książę William21 czerwca 2000 roku książę William, syn księcia Karola i księżnej Diany, ukończył osiemnaście lat. Młody następca tronu udzielił z tej okazji pierwszego w życiu wywiadu i pozwolił fotografom na zrobienie kilku mniej formalnych zdjęć. Przedtem on i jego młodzy brat Harry byli chronieni przed natarczywymi paparazzi. Niepisana umowa weszła w życie po śmierci matki Williama księżnej Diany. Wtedy media ugięły się pod lawiną oskarżeń i spełniły prośbę ojca Williama, księcia Karola. Mimo, iż zakaz fotografowania następcy tronu bez zezwolenia obowiązuje do 23 roku życia to całkowity "okres ochronny" się skończył i William musiał stanąć w błysku fleszów. Przez sześć tygodni doświadczony i zaufany fotoreporter spędzał z Williamem większość czasu. Towarzyszył mu w szkole i podczas zwykłych codziennych czynności. Większość komentarzy jest utrzymana w tonie, że William wyrósł na przystojnego młodzieńca z klasą i ogładą, który ma wdzięk swojej matki. Czy jest tak rzeczywiście pozostawiam do rozzstrzygnięcia szanownym czytelnikom.

Książę William ze swoim młodszym bratem HarrymKsiążę podczas swojego pierwszego wywiadu zaskoczył mnie zwięzłością i skromnością wypowiedzi. Nie wiem czy stało się tak dlatego, że złaknieni czytelnicy chcieli znać odpowiedzi na naprawdę mnóstwwo pytań, czy wynika to z czego innego, ale większość odpowiedzi Williama zawierała się w dwóch-trzech zdaniach. Czytałem z zainteresowaniem, bo jest to nie tylko nastolatek, który ma być przyszłością monarchii brytyjskiej ale również mój rówieśnik.

William opowiadał, że nie urządzał osiemnastki, gdyż następnego dnia miał egzamin z historii sztuki i musiał się przygotowywać. Urządził za to później małe spotkanie z przyjaciółmi. Lubi swoją szkołę - jeden z nabardziej ekskluzywnych koledży w Wielkiej Brytanii, Eton za to, że był tam zwyczajnie traktowany. Ma podobne zainteresowania co większość ludzi w jego wieku - sport (jest utytułowanym pływakiem), muzyka, książki, spotkania z przyjaciółmi. Stara się chronić swoje życie prywatne - odmówił odpowiedzi na pytanie czy ma dziewczynę, zdementował także pogłoski jakoby coś łączyło go z pięciominutową gwiazddką Britney Spears (choć podobno wysłała mu misia-przytulankę). Nie jest pewien, co będzie studiował i na razie zamierza zrobić sobie rok przerwy. Twierdzi, że nie myśli jeszcze o byciu monarchą i na razie nie jest przeciążany obowiązkami związanymi z nauką prawa i konstytucjonalizmu. Ma pod tym względem więcej szczęścia niż jego babka, która w młodości musiała na takie wykłady uczęszczać. Także jego ojciec książę Karol po ukończeniu siedemnastego roku życia znalazł się pod nadzorem specjalnej komisji złożonej z szacownych postaci, która ustalała jego plan zajęć, sposób ubierania się. Decydowała także z kim może się spotykać. William właśnie w tej dziedzinie ukazuje dużą niezależność. Mimo tego, iż już wtedy, gdy miał zaledwie dwa lata ustalono listę dam dworu, czyli młodych panien mających w przyszłości towarzyszyć Williamowi, to żadna z nich nie jest przez niego zapraszana. Książę pozwala sobie także na łamanie protokołu, który nakazuje sporzadzic oficjalna listę gości nawet w przypadku skromnego poczęstunku w małym gronie. William nie tylko tego nie robi, ale zaprasza ich sam a nie przez pałacową służbę - po prostu dzwoni, gdyż ma ich numery telefonu. Jeszcze niedawno byłoby to nie do pomyślenia.

William na okładce TIME'aWilliam ma duże poczucie humoru co pokazuje parodiując ojca lub przekomarzającc się z królewską babcią. Najważniesza dla niego jest rodzina - ojciec, z którym jest najbardziej związany i którego podobno przypomina zachowaniem. "Widać Dianę ale słychać Karola" - mówi służba pałacowa. William spędza też dużo czasu z dziadkiem, mężem Elżbiety - Filipem, o którym mówi, że naprawił wiele błędów wychowawczych popełnionych przez Karola. Ceni też ukochaną swojego ojca Camillę Parker Bowles, choć nie próbuje szukać w niej zastępczej matki, gdyż jak mówi: "Daje ojcu szczęście". Spotyka się równieżz co tydzień w niedzielę po południu na herbatce w zamku Windsor z Królową Elżbietą, która opowiada mu co robiła w minionym tygodniu i daje mu rady, które mogą być mu kiedyś pomocne.

Williamowi życie nie oszczędzało mu ciężkich chwil. Przeżył rozpad małżeństwa swoich rodziców, śmierć matki. Musi także radzić sobie z wystawieniem swojej prywatności na ciekawość gawiedzi. Mimo to William wydaje się dobrze przygotowany do życia i wprowadzenia monarchii w dwudziesty pierwszy wiek (choć jego ojciec wcale nie zamierza ustąpić mu tronu)."Can this boy save the monarchy"("Czy ten chłopak może ocalić monarchię") - pyta TIME. Ja myślę, że William ma ku temu wszelkie niezbędne cechy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pokrewne tematy
Setne urodziny Królowej Matki
Artykuł opisujące po krótce życie dostojnej jubilatki - matki Elżbiety II i najpopularniejszej ze wszystkich członków rodziny królewskiej, pieszczotliwie określanej przez podanych Queen Mummy.

Miejsca w sieci
http://riveronline.net/who/index.html
Strona pod tytułem: "The ultimate site on prince William and prince Harry" zawiera szczegółowe informacje o Harrym i Williamie, ogromną ilość zdjęć, plakatów i gadżetów do skopiowania, a z bardziej interesujących rzeczy mało znane fakty z życia Williama i pełną treść wywiadu, którego ostatnio udzielił. (j. angielski)

http://www.royal.gov.uk/family/wales.htm
Część oficjalnego serwisu Monarchii Brytyjskiej poświęcona księciu Walii Karolowi. Można tam również znaleźć trochę informacji o Williamie i jego młodszym bracie. Jako że William nie sprawuje jeszcze obowiązków publicznych nie ma strony poświęconej tylko jego osobie na serwerze Monarchii Brytyjskiej.

Nie masz uprawnień do komentowania

JezykiObce.pl

Wszystko do nauki języków

Informacja

Komunikat dla użytkowników:

Od dnia 7.01.2019 zaprzestaliśmy codziennego wysyłania listy słówek.

Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Czytelnia - treści losowe

Główna Czytelnia Historia Historia Książe z bajki?
Loading ...